Zakladná organizácia chovateľov mačiek - Bratislava 5


...čo máme nové, čo sa deje...


Mačky vo vašom okolí


Predpokladám, že každý chovateľ ušľachtilých mačiek vie o túlavých mačkách v mestách. Patria tam tak isto ako kedysi patrili na každý gazdovský dvor. Akurát gazdovia zanikli, a miesto domov s dvormi sme postavili sídliská. Mačky však zostali a žijú okolo nás aj napriek tomu, že ich podmienky na život tuláka nie sú ideálne. Príroda ich núti sa cyklicky rozmnožovať a mačacie mamy sa snažia čo najlepšie postarať o svoje potomstvo, neraz aj myšami, ktoré sa otrávili jedovatými nástrahami v našich pivniciach.

Mačky a ich potomstvo sa však aj tak nekontrolovane množí a tak je na sídliskách túlavých mačiek stále viac.

Jediný liek na elimináciu týchto zvierat je ich kastrácia. Kastračný program sa začal aj v Malackách a tak som na sídlisko Juh vyrobila oznam, ktorý sme vylepili do jednotlivých vchodov. Ten sa teraz používa aj v Bratislave, kde sú kastračné akcie vykonávané tiež.

Oznam je koncipovaný ako vzdelávací článok. Ak si myslíte, že aj vo vašom okolí sú ľudia, ktorým by prečítanie si takéhoto oznamu nezaškodilo, pokojne si ho vytlačte a nalepte tam, kde je to potrebné. Osveta je vo vzťahu k túlavým mačkám naozaj potrebná.

Gabriela Murínová, ChS Pyrel,SK

túlavé mačky sú súčasťou nášho okolia a patria k ľudským príbytkom

Mačky vo vašom okolí

Zdá sa vám, že vo vašom okolí sa v poslednom čase potuluje veľa mačiek? Nie je to tak úplne pravda, pretože v minulosti patrila ku každému domu minimálne jedna mačka, ktorá chránila hospodárstvo od myší. Stavy týchto mačiek však boli vtedy regulované, lebo hospodár nadbytočné mačatá vždy utratil.

Túlavá mačka sa však rozmnožuje nekontrolovane a za jeden rok môže porodiť aj 3 krát s celkovým počtom až 15 mačiat, ktoré sú už o necelý rok schopné mať ďalšie potomstvo. Z dôvodu nedostatku potravy takéto mačky živoria a sú často choré.

Netreba však zabúdať na užitočnosť túlavých mačiek, ktoré sa živia množstvom hlodavcov v okolitej prírode a často aj pri kontajneroch. Mačka denne zabije aj 20 myší, aveľká mačka nemá problém uloviť aj potkana! Preto je prítomnosť mačiek na sídliskách vhodná, no ich počty je potrebné regulovať.

JEDINÉ SPRÁVNE RIEŠENIE STABILIZÁCIE POČTU TÚLAVÝCH MAČIEK JE ICH
SYSTEMATICKÁ KASTRÁCIA !

Kastrácie väčšinou organizuje a financuje mesto alebo organizácie na ochranu zvierat. No od vás – od obyvateľov mesta, čakajú tiež podporu – stačí, ak si už vykastrované mačky vo vašom okolí budete chrániť, alebo minimálne ich nebudete napádať.

MAČKA JE TERITORIÁLNE ZVIERA A LEN ČO JEDNU ODSTRÁNITE, JEJ MIESTO ZAUJME DRUHÁ !!!

Z toho vyplýva, že ak z vášho okolia zmiznú už vykastrované mačky, nasťahujú sa sem ďalšie, nevykastrované, a problém s nekontrolovaným premnožením sa začne znova.

Vykastrované túlavé mačky sa od ostatných túlavých mačiek odlišujú tým, že veterinár im vrámci kastrácie odstrihne rožtek ucha ako vonkajší znak toho, že sú už vykastrované. Takéto mačky sú pokojnejšie, netúlajú sa, nemajú hlasné sexuálne prejavy, no aj naďalej chytajú myši a strážia si svoje teritórium.

Zlý príklad : pred rokmi bola veľká „kastrovacia“ akcia v Slovnafte. Odchytávali sa tam túlavé mačky, vykastrovali sa a všetkým sa našiel nový domov. Čo sa stalo? Do pár týždňov bol areál Slovnaftu znova plný nových, nekastrovaných mačiek.

Dobrý príklad : jeden vchod na jednom sídlisku si privlastnil túlavého kocúra a mačku. Oboch dali vykastrovať. Keďže ich považujú za majetok vchodu, kŕmia ich, ale mačky bývajú pred vchodom, kde majú svoju debničku, vodu a žrádlo. Obe mačky sa potulujú po blízkom okolí, strážia si svoje teritórium, iné mačky tam nepustia a robia milých spoločníkom obyvateľom sídliska.

Aké riešenie si zvolíte VY?10.07.2014


Mačky vo vašom okolí

10.07.2014

Mačky vo vašom okolí1»

Strana 1 / 2